A TAVASZI TERMÉSZETTUDOMÁNYOS NAP PROGRAMJA
2017. MÁRCIUS 7.
8:00 Levonulás a székekkel a tornaterembe
- rész: ELŐADÁSOK
8:15-8:55 „Gyógyítható-e a rák?” Szigeti Márton biomérnök és környezetmérnök előadása
A daganatos megbetegedések napjaink vezető halálokává kezd válni, azonban a gyógyítására tett erőfeszítések elmaradnak az elvárt eredményektől. Az előadás során megvizsgáljuk, tulajdonképpen mivel is állunk szemben, eloszlatjuk az interneten keringő mendemondákat a betegséggel kapcsolatban és megpróbáljuk megfejteni napjaink egyik sokakat foglalkoztató kérdését: Gyógyítható-e a rák?
9:00-9:30 „Az éghajlatváltozásról” Szalay Tímea,
a Csalán Környezet- és Természetvédő egyesület képviselőjének előadása
Sokan még mindig megkérdőjelezik az éghajlatváltozás kérdését, pedig már az utolsó utáni pillanatban vagyunk. Vajon mitől változik az éghajlat? Érint ez engem? Kell számolnom vele az életem során? Mire számíthatok, és mit tehetek a változás mérsékléséért? Ezek a kérdések várnak megválaszolására Szalay Tímea előadásában.
9:30-9:45 Szünet
9:45-10:30 „Távoli világok üzenete” Ivanics-Rieger Klaudia, az Úrkúti Csillagászati Klub tagjának előadása
Időutazásban veszünk részt és testközelbe hozunk egy valóban „földönkívüli” világot. Megismerkedhetünk a meteoritok csodálatos világával. Megtudhatjuk, honnan származnak, miből állnak, hogyan ismerhetők fel és különböztethetők meg az égi kövek és még azt is, hogy milyen tévhitek lengik körül őket. A meteoritok rejtélyes világa által átfogó képet kapunk Naprendszerünk születéséről is.
10:30-10:35 Az előzetes feladatok, pályázatok eredményhirdetése
10:35: székek visszapakolása
- rész: ÁLLOMÁSJÁTÉKOK
10:45-12:45 között felkereshető helyszínek:
(1.) Interaktív meteorit bemutató (Úrkúti Csillagászati Klub)
Helyszín: C004
A klub meteorit gyűjteménye ismert illetve ritka, különleges darabokat is tartalmaz. Nemcsak meteoritok, hanem azok becsapódása által létrehozott kőzetek – impaktitek és tektitek – is megtekinthetőek. Minden darab kézbe vehető és nagy teljesítményű sztereó-mikroszkóp segítségével megvizsgálható.
(2.) Távcsöves Nap bemutató (csak derült ég esetén)
Helyszín: udvar
Bemutató a Csillagászati Klub különleges H-Alfa naptávcsövével, mellyel láthatóvá válnak a központi csillagunk kromoszférájában látható napkitörések (protuberanciák).
(3.) Ökológiai lábnyom számítása (Csalán Egyesület)
Helyszín: B237
Szeretnéd tudni, hogy a Te életmódod mennyire nevezhető környezetbarátnak? Az átlaghoz képest vajon jobban vagy kevésbé terheled a Földet? Gyere, és derítsd ki Te magad, hogy ezekre a kérdésekre mi a válasz!
(4.) Okos eszközökkel a zöldebb életért (Csalán Egyesület)
Helyszín: B239
Tudod, mi fán terem a hőkamera? Vagy mi is az a csappöcök? Hogyan tudsz akár Te Magad is otthonodon zöldíteni? Ugorj be hozzánk, hogy megismerkedj a technikai lehetőségekkel!
(5.) Elsősegélynyújtás mindenkinek! (Magyar Laura egészségfejlesztő szakügyintéző, és Kozmáné Véghelyi Éva, az iskola védőnőjének közös állomása)
Helyszín: B221
Ismerkedjetek meg az elsősegélynyújtás alapismereteivel!
(6.) Játssz-ma (szabadulószoba)
Helyszín: B120
A zseni és az őrült közötti határvonal néha nagyon kicsi. Te vajon zseni vagy, vagy egy kicsit őrült? Boldogulsz egy olyan világban, ahol a látszat néha csal? Csak akkor tudod meg, ha kipróbálod! Szükséged lesz minden leleménnyességedre, logikádra, és természetesen hatékony csapatmunkára, hogy kijuss ebből a fejtörőkkel teli szobából. A játékra 2-4 fős csapatok jelentkezését várjuk. Játékidő kb. 15 perc.
(7.) Különleges Rovarok
Helyszín: galéria
Válogatás a trópusi vidékek rovarszépségeiből tablókon és bélyegeken
(8.) Törd a fejed!
Helyszín: B242
Bűvös négyzet, sudoku, bűvös kocka, origami, és sok más érdekes logikai játék és feladvány vár rátok!
(9.) Utazzunk együtt!
Helyszín: B225
Utazzunk együtt a képzelet szárnyán a fantázia világába egy vetélkedő formájában!
Indulás március 7-én délelőtt a B 225-ös teremből. Hozd magaddal a barátaidat is!
13:00 ebédszünet
13:30-tól
(10.) Kertészkedés az iskola udvarán
Szemétszedés, gereblyézés, gyomlálás, palántaültetés. (A programon való részvétellel közösségi szolgálati óra is szerezhető!)
Kísérő rendezvények
Véradás 2017. március 3-án, pénteken
Feltétel: Ha elmúltál 18, egészséges vagy és legalább 50 kg, akkor adhatsz vért! Jelentkezz osztályfőnöködnél március 1. szerdáig! Ne felejtsd magaddal hozni a TAJ kártyádat és a lakcímkártyádat!
Előzetes feladatok, pályázatok (Határidő: március 3.)
- PLAKÁTVERSENY
Minden osztály készítsen képekkel és szöveggel illusztrált, minimum A/3 méretű plakátot, melynek témája: „Környezetvédelem diákszemmel” !
- DIÁKFILM-VERSENY
A pályázóktól akár telefonnal készített, 3-5 perces kisfilmeket várunk „Ne szemetelj Te sem” címmel!
- TERMÉSZETFOTÓ PÁLYÁZAT
Diákok és tanárok is nevezhetnek „Víz és fény” témában készült fényképeikkel.
- NYOMOZÁS MATEMATIKAI REJTÉLYEK UTÁN
Fejts meg az iskola lépcsőfordulójában kiplakátolt öt matematikai rejtély közül legalább hármat, és megfejtésedet juttasd el matematika tanárodnak!